top of page

Üreticiler İle İletişime Geçmek


Üreticiler İle İletişime Geçmek

Doğru Üreticiyi Bulmak

Koray ile beraber yaptığımız seride, ürün fikirlerimizi oluşturup nihayetinde bir ürün üzerinde karar kıldığımız serimizde işin üçüncü bacağı olan doğru üreticilerle iletişime geçme aşamasına geldik. Yeni satıcıların haklı olarak çekindikleri üretici tarafından dolandırılma riskini mümkün olan en aza indirmek ve üreticiler arasından en uygununu bulmak için aşağıdaki adımları takip edeceğiz.

Tabi ki hedefimiz en iyi kaliteyi ve en ucuz maliyeti bulmak olacak, bu süreç içerisinde geleceğe yönelik olarak hem bizim hem de üretici için uzun süreli ve karlı bir ortaklık kurmayı hedefleyeceğiz.

 • Numune Almak – Üreticilerden numune almak her ne kadar kulağa basit gibi geliyor olsa da aslında oldukça yorucu bir süreçtir. DHL ya da UPS ile gönderim olmasında numune başı 75$ civarı harcamaya hazır olmalıyız, buradaki esas maliyet numune maliyetinden ziyade kargo için harcanan para olacaktır. Yukarıda da bahsedildiği gibi buna sadece bir gider olarak değil aynı zamanda bir kuruluş yatırımı olarak bakacağız. Güvenebileceğimiz ve işlerimizi beraber yürütebileceğimiz bir üretici ilerleyen zamanlarda işimize sürdürebilirlik katmak için son derece önemlidir.

 • Üreticinin İletişim Kabiliyeti – Üreticinin bize geri dönüşü ve İngilizcesindeki yeterlilik bizim için en önemli kriterlerden bağzılarıdır. İyi firmalar yeterli sayıda ve daha iyi İngilizceye sahip çalışanları istihdam ederler. Dolayısıyla bu iki kriter firmanın kurumsal kimliğini belirlemizde önemli yer tutmaktadır. Mesajlarınıza 2 gün sonra dönüş yapan bir firmada çalışan yetersizliği ve disipsinsizlik olması çok muhtemeldir. Bu tarz bir firmanın siparişlerinizde de aynı şekilde beklenenden geç kargolama gibi problemler yaratacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca İngilizcenin yetersiz olması durumunda muhtemel yanlış anlaşılma durumları ile karşılaşmamız olasıdır.

 • Uzun Süreli İlişki Kurmak – İlişkilerimizde her zaman profesyonel olarak hem kendimizi hem de üreticiyi güvenceye alacak şekilde ilerleyeceğiz. Mümkün olan her şeyin yazılı ve maddelere bağlı şekilde ilerlemesi yanlış anlaşılmaları azaltarak iki tarafı da güvenceye alacaktır. Bakış açımız sadece tek seferlik bir alış verişten ziyade her iki tarafın da kazanç sağlayacağı iki taraflı bir ilişki olacaktır.

 • Üretici Değerlemesi – Üreticiler hakkındaki bulabildiğimiz her detayı kullanarak bunları kriterleştireceğiz. Alibaba’da Gold Supplier olması, Ürün satış hacmi, fabrika yerinin doğrulanması, kargo ücretleri ve politikaları, üretim süresi ve daha bir çok kriteri inceliyor olacağız.

Aşağıda JungleScout’un kurucusu Greg Mercer tarafından hazırlanmış ve bizim tarafımızdan mümkün olduğunca hiç bir açık nokta bırakmayacak şekilde hazırlanmış olan iletişim taslağını bulabilirsiniz.

Hello,

My name is Yiğit Tuna from TurkiyeAmazon. Our owner asked me to contact your company about working together in a potential lucrative business venture. We're a home good, patio, lawn and garden company that does around 11+million in sales each year. We’d like to introduce ourselves and express an interest in creating a profitable partnership between our two companies.

We are planning to purchase Bamboo Skewers/Sticks to add to our product line.

110 pcs/pack

36inches (90cm) x 5mm

Semi pointed end similar to this picture: http://www.screencast.com/t/tr3kWfCY

Food Safe – clean with no added chemicals or coatings

After a lot of research, we feel that your company could be a great supplier of this product. We would like to get some more information, and we have a few questions.

 1. May we get a sample of the product, and how much will you charge, including DHL Express shipping to Istanbul, Turkey? We would be happy to cover shipping costs with PayPal.

 2. How long will it take to receive the samples?

 3. What types of packaging do you normally use for this product?

 4. What is the cost of this product per unit including shipping via DHL or UPS to the desired Amazon location.

 5. Do you accept PayPal for the full order?

 6. How long does it take to manufacture once an order has been placed?

I would be grateful if you would contact us with the answers to the above questions as well as your shipping and other policies we may need to know. Can we discuss a sample order of the product?

We hope that we will be able to start a mutually beneficial relationship.

Please email me back at: info@turkiyeamazon.com

Thank you,

Yiğit Tuna

Purchasing Agent

Turkiye Amazon

Taslak Hakkında Ek Notlar.

 • E-Posta’mda kendimizden “Purchasing Agent” olarak bahsettik, burada dilediğiniz gibi Sourcing Agent, Business Dev Associate, Exec Admin gibi ünvanlar kullanabilirsiniz. Amacımız mümkün olduğunca profesyonel bir imaj ile kendimizi tanıtarak kurumsal bir firma olduğumuzu göstermek. Eğer üretici bizim firmanın sahibi olduğumuzu düşünürse, otomatik olarak bu tarz işlerle ilgilenen firma sahiplerinin ufak ölçekli bir firmaya sahip olacağını düşünecektir. Ayrıca firmada birine sorumlu olduğumuzu belirterek pazarlık zamanı geldiğinde “patronuma danışmalıyım, patronum %3 indirim daha olursa kabul edebileceğini söyledi” benzeri cümleler kullanarak kendimize son bir indirim hakkı daha tanımlamış olacağız.

 • İstediğimiz ürün hakkında mümkün olduğunca detay bildirerek git gelleri engellemiş olacağız. Gördüğünüz gibi taslaktaki her sorunun hizmet ettiği bir amaç var, üretici bu soruların hepsini istediğimiz detayda yanıtladığı takdirde ürün hakkındaki bir çok sorumuzun cevabını bulmuş olacağız. Üreticinin her cevapta beklentimizi karşılamasını ya da eğer karşılamıyorsa bunun için mantıklı bir sebep ve alternatif sunmasını bekliyoruz.

 • Mailleşmeler için içinde firma adımızı bulunduran bir mail kullanacağız. Mümkünse gmail, Hotmail gibi uzantısı olmayan bir mail adresi kullanabilirsiniz, bu şart olmamakla beraber daha kurumsal bir kimlik kazanmamıza yardımcı olacaktır. Bunlar şart olmasa da karşımızdaki üretilerin bizi ciddi ve uzun süreli bir iş ortağı olarak görmesini sağlamak için faydalı olacaktır.


Comentarios


 • Facebook Black Round
 • Google+ - Black Circle
 • Twitter - Black Circle
bottom of page