top of page

Doğru Ürünü Bulmak için Gerekli Araçlar


Web Uygulamaları ve Chrome Extensions (Chrome Uzantıları) Nasıl Çalışır:

Merhabalar, Amazon'da her nekadar el yordamı ile ürün bulmak ve bu ürünleri analiz etmek mümkün olsa da, bu süreci hızlandırmak için bir çok program yazılmış durumda. Bu programlar sayesinde el yordamıyla saatler hatta günler alacak işlemleri dakikalar içerisinde yapmanız mümkün.

Bu ürünleri Chrome uzantıları ve Web Uygulamaları olarak ikiye ayırmamız doğru olacaktır.

Chrome Extensions (Chrome Uzantıları) Nasıl Çalışır:

Chrome uzantıları bizim anlık olarak analiz yapabilmemizi sağlamaktadır. Bu analizleri bize sunarken BSR’a (Best Sellers Rating) göre tahmini bir satış sayısı ve dolayısıyla tahmini ciro oluşturmaktadırlar. Bunların tahmini olmasının sebebi Amazon’un satış sayılarını direkt olarak vermemesidir. Ancak bu rakamlar her zaman doğru olmayacaktır, örneğin bir üründe giveaway (promosyon, ücretsiz ürün dağıtımı) yapıldığında, bu satış olarak görünür ve ürünün Amazon üzerindeki sıralaması bir anda yükselir, bu sıralama daha sonra düşerek kendi organic sıralamasına gelir ancak eğer siz uzantıları giveaway yapıldığı bir dönemde çalıştırırsanız, ürünü olduğundan fazla satıyor gibi görüyor olursunuz.

Bunu önlemenin tek yolu ürünün stok sayısını takip edip uzun vadede stoktaki azalmaya göre ürünün satışını oluşturmaktır. Stok sayısını takip ederek ürün satışı hesaplamaya 999 methodu denmektedir, bunu manuel olarak yapmak yerine sayfanın aşağında Web Application olarak incelediğimiz kısımdaki programları kullanarak otomatik olarak da yapabilirsiniz.

Chrome Extensions (Chrome Uzantıları):

Unicorn Smasher: Web Applicatons altında inceleyeceğimiz AMZTracker tarafından yapılmış olan olan bir Chrome eklentisidir. Listede yer alacak diğer uygulamalar kadar kapsamlı olmasa da özellikle yeni başlayan arkadaşların ihtiyaçlarını karşılayacaktır buradan indirebilirsiniz.

CashCowPro Chrome Extension: Şahsi favorim olan CashCowPro ekibi tarafından geliştirilmiş olan Chrome eklentisidir. Yüklemek için CashCowPro uygulamasına üye olun, ilk 15 gün için ücretlendirme olmayacaktır (ödeme yapmak istemiyorsanız 15 gün dolmadan subscription’ını iptal etmelisiniz.). Üye olmak için buraya, sonrasında Chrome eklentisini indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

JungleScout Chrome Extension: Şuan için bulabileceğiniz en gelişmiş Chrome uygulamasıdır. Lite ve Pro olarak iki seçenek şeklinde sunulmaktadır. Pro’yu Lite’ten ayıran bir çok özelliği aynı anda bir kaç uzantı kullanarak (Örn: FBA Calculator for Amazon) sağlayabilirsiniz, ancak bunlarla zaman kaybetmek istemezseniz direkt olarak Pro versiyonu alabilirsiniz. Lite versiyonun fiyatı 97$ Pro versiyonu ise 197$ olarak satılmaktadır, buradan satın alabilirsiniz.

FBA Calculator for Amazon: Bu uzantı ile Amazon ücretlerini sayfasında bulunduğunuz ürün için görebilirsiniz, kendi maliyetinizi girdiğinizde size ürünün net karını gösterecektir. Buradan Chrome Web Store'a girdikten sonra ürünün adını yazarak Chrome'a ekleyebilirsiniz.

Yukarıda incelediğim bahsettiğim uzantılara benzer olarak AMZOwl, AMZScout, Viral Launch firmalarının uygulamalarını da deneyebilirsiniz, bunları denemek isterseniz AMZOwl ile başlamanızı tavsiye ederim.

Web Applications (Web Uygulamaları) Nasıl çalışır:

Web uygulamaları tek bir amaca hizmet etmez, dolayısıyla her birini kendi başlığı altında incelememiz doğru olacaktır.

Product Trackers: Yukarıda bahsettiğimiz 999 methodunu (manuel olarak stok sayma) sizin için otomatik olarak yapan ürünlerdir, seçtiğiniz ürünlerin sizin için günlük olarak stoklarındaki hareketleri analiz ederler, genel olarak çok dalgalama olmayan ürünler stabil diyebileceğimiz, giveawayler yüzünden bir anda BSR’I yükselmemiş ürünler olup uygun olarak niteleyebileceğimiz ürünlerdir.

Product Databases: Ürün veritabanlı sizin istediğiniz kriterlerde ürün aramanıza olanak sağlamaktadır. Amazon’un kendi sitesinde arama yaparken belirleyemeceğiniz kriterleri bu veritabanları sayesinde belirleyerek ürün arayabilirsiniz (Örneğin Giyim kategorisinde, 50 review’dan az review’a sahip olan, cirosu 100.000$ üstü, ve satış adeti olarak 400 ürün üstü ürünlerin listelenmesi gibi.

Mail Otomizasyonları: Bu programlar siz satış yaptıktan sonra, ürün kargolandığında ve ürün alıcının eline geçtiğinde alıcıya e-posta atarak kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca alıcıdan review isteğinde bulunarak organik olarak ürününüzdeki review sayısının artmasına yardımcı olurlar.

Split Test (A/B): A/B testleri ya da diğer bir adıyla Split testleri ürününüzün belli saat aralıklarında resimlerini, adını, ya da fiyatını değiştirerek en optimal kombinasyonun bulunmasını sağlayan testlere verilen isimdir. Bu programlar bahsedilen testleri sizin için otomatik olarak yapar. Örnek vermek gerekirse; gün içinde ürünün fiyatını 15$ ile 17.99 arasında değiştirerek satış grafiğini izleyebilir, ya da diğer tüm bilgileri sabit tutarak ürün resimlerini değiştirerek hangi resimlerle en çok satışın olduğunu görebilirsiniz.

Listing Optimizers: Listenizin gücünü ölçen bu programlar Amazon algoritmasının dikkat ettiği özelliklerin listemizde olup olmadığını size raporlar. Bunlara örnek olarak resim sayısı, resim kalitesi, başlık uzunluğu, bullet point sayısı, başlıkta geçen keyword’lerin bullet pointlerde geçmesi gibi kontrolleri örnek verebiliriz.

Yukarıda bahsedilen özelliklerin hepsini bir arada bulunduran CashCowPro'yu tercih etmenizi tavsiye ederim, bunun sebebi tek bir üyelik ile tüm pakete sahip olabilmeniz, öte yandan örneğin JungleScout'tan faydalanmak isterseniz, Product Tracker ve Product Database için Junglescout'a, A/B testleri için, Splitty uygulamasına, Mail otomizasyonu için Jumpsend uygulamasına ayrı ayrı ücret ödemeniz gerekecektir.

Comments


  • Facebook Black Round
  • Google+ - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
bottom of page